اوبونتوی من

تنظیمات شخصی و برنامه‌هایی که من روی اوبونتو نصب می‌کنم. (نسخهٔ ۷٫۰۴ اوبونتو)

این نوشته فهرست برنامه‌هایی است که من هر بار پس از نصب اوبونتو آن‌ها را روی کامپیوترم نصب می‌کنم تا بتوانم کارهای روزمره‌ام را با آن‌ها انجام دهم. سعی می‌کنم این نوشته را همیشه به‌روز نگه دارم تا بتوانید ببینید که برای هر کاری در اوبونتو چه راه‌حلی وجود دارد.
این نرم‌افزارها همه آزاد هستند. توضیح کوتاهی را دربارهٔ توانایی‌های هر برنامه نوشته‌ام، ولی توضیحات دقیق دربارهٔ نصب و پیکربندی این برنامه‌ها در اینجا نیامده‌اند. اگر دربارهٔ هرکدام از آن‌ها پرسشی داشتید، می‌توانید در پایان همین نوشته یادداشت بگذارید و بپرسید. امیدوارم که بتوانم کمکی کنم.

واژه‌نامهٔ StarDict

استاردیکت (StarDict) یک واژه‌نامه (دیکشنری) آزاد است که هم در ویندوز و هم در لینوکس کار می‌کند. پس از نصب آن، باید فایل‌های داده‌ای مختلف را هم بارگیری کنید و آن را در پوشهٔ ویژهٔ برنامه کپی کنید تا استاردیکت آن‌ها را بخواند و معنی واژه‌ها را نشان دهد. (برای کپی فایل‌های واژه‌نامه در مسیر مخصوص حتماً باید از ترمینال و از دستور sudo cp -R استفاده کنید.) این فایل‌های داده‌ای، واژه‌نامه‌های مختلفی هستند که از سایت این برنامه می‌توان آن‌ها را بارگیری کرد. من خودم سه تا از واژه‌نامه‌های آن را به کار می‌برم: واژه‌نامهٔ انگلیسی به انگلیسی لانگمن، دانشنامهٔ فشردهٔ بریتانیکا به انگلیسی، و همچنین یک واژه‌نامهٔ انگلیسی به فارسی.

StarDict

یک ویژگی خیلی خوب این واژه‌نامه این است که می‌تواند معنی واژه‌ها را تنها با انتخاب واژه‌ها در هر برنامه‌ای (مثلاً در فایرفاکس) نشان دهد. با این کار یک پنجرهٔ شناور کوچک باز می‌شود که معنی آن واژه را نشان می‌دهد. همچنین استاردیکت می‌تواند واژه‌ها را تلفظ کند. این کار را هم با مجموعه‌ای از فایل‌های صوتی که از سایت برنامه قابل بارگیری است انجام می‌دهد.

StarDict

نرم‌افزار ویرایش صوت Audacity

Audacity

این برنامه قابل مقایسه با برنامه‌های معروف ویرایش صوت مانند Sony Sound Forge یا Adobe Audition است، با این تفاوت که یک نرم‌افزار آزاد است و برای بیشتر سیستم‌های عامل (از جمله لینوکس و ویندوز) نوشته شده است. با این برنامه می‌توان فایل‌های صوتی را به طور حرفه‌ای ویرایش کرد، و در عین حال می‌توان کارهای روزمرهٔ صوتی را نیز با آن انجام داد؛ کارهایی مثل تبدیل قالب‌های مختلف صوتی به یکدیگر (مثلاً تبدیل فایل‌های wav. به قالب mp3. یا به قالب جدید و بسیار خوب ogg.) یا تغییر کیفیت آهنگ‌ها (برای کاستن از حجم آن‌ها) یا بریدن آهنگ‌ها به قسمت‌های کوچکتر.
از آن جا که استفاده از قالب پرطرفدار mp3 در بسیاری از کشورها محدودیت‌های قانونی دارد و در نرم‌افزارهای آزادی مثل Audacity استفاده از این قالب با مشکل قانونی روبه‌رو است، Audacity برای تبدیل فایل‌های mp3 نیاز به یک برنامهٔ کمکی خارجی دارد. نام این برنامه LAME است که آن را هم می‌توانید به رایگان از سایتش بارگیری کنید و سپس آن را به Audacity بشناسانید.

Audacity

(داخل پرانتز بگویم که هر برنامه‌ای که بخواهد فایل‌های mp3 را بخواند یا بنویسد، باید از شرکت صاحب حق اختراع این قالب اجازه بگیرد و محدودیت Audacity نیز به همین خاطر است. به همین دلیل، قالب دیگری برای فایل‌های صوتی (و تصویری) ساخته شده است که هیچ محدودیتی از نظر قانونی ندارد و نسبت کیفیت به حجم آن نیز کمی بهتر از قالب mp3 است. این قالب ogg نام دارد و همهٔ برنامه‌های تحت لینوکس از آن به خوبی پشتیبانی می‌کنند. مشکل فقط اینجاست که ogg هنوز به اندازهٔ mp3 بین کاربران کامپیوتر رایج نیست. نرم‌افزار Audacity به خوبی می‌تواند فایل‌های صوتی را به قالب ogg تبدیل کند.)

نرم‌افزار ساخت سی‌دی و دی‌وی‌دی‌های صوتی و داده‌ای Graveman

اوبونتو به طور پیش‌فرض ابزاری برای ساختن سی‌دی و دی‌وی‌دی دارد، ولی این ابزار فقط کارهای ساده‌ای را انجام می‌دهد. برنامه‌ای به نام Graveman گزینه‌های بسیار بیشتری را برای ساختن سی‌دی و دی‌وی‌دی فراهم می‌کند. از جمله امکان ساختن سی‌دی‌های صوتی، نوشتن تصویر (image) روی حافظهٔ کامپیوتر، ساختن سی‌دی از روی تصویرهای ذخیره‌شده، و کارهای دیگری مانند پاک‌کردن سی‌دی‌های RW. کار با این برنامه بسیار آسان است.

نرم‌افزار اتصال تلفنی به اینترنت GNOME PPP

با این نرم‌افزار می‌توان اتصال تلفنی به اینترنت را به راحتی تنظیم کرد. کار با این برنامه بسیار آسان‌تر از ابزار پیش‌فرض اوبونتو برای این کار است. این برنامه امکانات دیگری مانند شناسایی خودکار مودم، ذخیرهٔ شماره‌تلفن‌ها، تنظیم صدای مودم و نمایش زمان اتصال به اینترنت را دارد.

GNOME PPP

نرم‌افزار انتقال برنامه‌های بارگیری و نصب‌شدهٔ اوبونتو بر روی سی‌دی APTonCD

یکی از مشکلات بزرگ برای کسانی که اوبونتو را در کامپیوترهای خانگی خود به کار می‌برند، مسئلهٔ بارگیری برنامه‌های گوناگون از اینترنت است. حجم این برنامه‌ها و به‌روزرسانی‌های امنیتی اوبونتو معمولاً بسیار زیاد است و بارگیری آن‌ها از اینترنت ممکن زمان بسیار زیادی طول بکشد. با نرم‌افزار APTonCD می‌توان این فایل‌ها را از یک کامپیوتر به روی سی‌دی منتقل کرد و از آن سی‌دی برای نصب برنامه‌های مشابه در کامپیوترهای دیگری که به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند بهره گرفت.

طراحی صفحات وب با Nvu

با این برنامه می‌توان صفحات وب را به راحتی در یک محیط دیداری (مثل برنامه‌های واژه‌پرداز) طراحی کرد. این برنامه برای ساختن سایت‌های اینترنتی ساده که فقط از HTML استفاده می‌کنند بسیار مناسب است.

Nvu

نرم‌افزار پخش موسیقی و فیلم gxine

این نرم‌افزار می‌تواند برخی از قالب‌هایی را که Totem (نرم‌افزار پیش‌فرض اوبونتو) به خوبی پخش نمی‌کند پخش کند. مثلاً gxine می‌تواند هنگام پخش دی‌وی‌دی، منوهای آن را فعال کند، یا می‌تواند فایل‌های flv (همان قالب فایل‌های سایت youtube.com) را پخش کند که توتم قادر به پخش آن نیست. داشتن این برنامه به عنوان جایگزین توتم در موارد ضروری توصیه می‌شود.

نرم‌افزار شیبه‌ساز آسمان Stellarium

این برنامهٔ بسیار جذاب می‌تواند تصویر واقعی و لحظه‌به‌لحظهٔ آسمان بالای سرتان را نشان دهد. تنها کافی است که طول و عرض جغرافیایی محل زندگی‌تان را در تنظیمات برنامه مشخص کنید تا تصویر ستاره‌های آسمان (در شب) یا مکان خورشید (در روز) را همان طور که واقعاً در آسمان بالای سرتان هست ببینید. به علاوه، استلاریوم اطلاعات دقیقی از ستاره‌ها و سیاره‌های آسمان را می‌نویسد و می‌تواند تصویر واقعی ستاره‌ها و کهکشان‌ها را با بزرگ‌نمایی بسیار زیادی نشان دهد. این برنامهٔ بسیار زیبا برای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده و آموزنده باشد.

Stellarium

نرم‌افزار جبری Maxima

این نرم‌افزار شباهت زیادی به نرم‌افزارهایی چون Mathematica یا Maple دارد و می‌تواند بسیاری از محاسبات ریاضی را با سرعت و دقت زیادی اجرا کند. کارکردهای این برنامه بسیار فراتر از یک ماشین‌حساب است. مکسیما می‌تواند عبارت‌های جبری را ساده کند یا انتگرال‌های معین یا نامعین را محاسبه کند و نمودارهای دوبعدی و سه‌بعدی را رسم کند. برای دانشجویان رشته‌های فنی و به‌ویژه رشته‌های علوم مکسیما می‌تواند کمک بسیار بزرگی باشد. نرم‌افزار دیگری که توانایی‌هایش بیشتر در محاسبات عددی متمرکز است Octave نام دارد که بسیار شبیه MATLAB است و آن هم برای رشته‌های مهندسی بسیار مناسب است.

Maxima

Advertisements
 1. محمدرضا
  f 6, 2007 در 2:34 ب.ظ.

  سلام…
  من همین الان با وبلاگ شما از طریق تگ ها آشنا شدم… خیلی خوشحالم که همچنین وبلاگی رو پیدا کردم… لینکتون رو در بلاگرولم قرار دادم 😉

  موفق باشی !

 2. f 19, 2007 در 9:51 ق.ظ.

  سلام. وبلاگی که مدت ها دنبالش میگردم اینجاست…!

  من توی getdeb.net نتونستم GNOME PPP رو پیدا کنم. اگر در مخازن پیش فرض اوبنتو هست لطفا آموزش بدید چطوری فعالش کنم + اگر نیست لطفا لینک دانلود بدهید . بسیار ممنونم

 3. amp3030
  f 19, 2007 در 4:05 ب.ظ.

  به محمدجعفر:
  در مخازن پیش فرض اوبونتو هست، ولی باید فعالش کنید. این جوری:
  System -> Administration -> Software Sources -> Ubuntu Software
  در این صفحه همهٔ گزینه‌ها رو تیک بزنید. البته برای GNOME PPP فقط تیک زدن دومی کافیه.)
  بعد این جوری:
  Applications -> Add/Remove
  منوی کشویی Show رو باز کنید و All available applications رو برگزینید. بعد در جعبهٔ جستجو اسم برنامه‌ای رو که می‌خواهید (GNOME PPP) بنویسید. بعد کنار اسم برنامه در فهرست تیک بزنید. همهٔ پنجره‌ها رو تأیید (OK) کنید. البته قبلش باید به اینترنت وصل باشید. اوبونتو خودش وصل می‌شه و می‌گیره و نصبش می‌کنه. فکر می‌کنم حجم برنامه خیلی کم باشه و راحت بارگیری بشه. بعد از این که نصب شد، در منوی برنامه‌ها در زیرمنوی Internet دنبالش بگردید.
  راستی، این برنامه فقط وقتی کار می‌کنه که سخت‌افزار مودم شما هم نصب شده باشه. امیدوارم این طور باشه. توی تنظیمات برنامه با دکمهٔ Detect ببینید که نصب هست یا نه.

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: